Efter den inställda konserten i höstas ger John Holm med sitt band, efter ett par års turnévila, sig ut på efterlängtad Maj-turne 2025. De gör självklart ett stopp på Skottvångs Grufva.
På sjuttiotalet släppte John Holm tre album som ofta räknas till de bästa som givits ut i Sverige; ”Sordin”, ”Lagt kort ligger” och ”Veckans affärer”. 1975 gjorde han sin första turné och exakt 40 år senare var det dags för den andra. Sen dess har han gjort flera hundra spelningar runt om i Sverige inför fans som tålmodigt väntat på hans comeback.
Holms personliga röst och egensinniga texter fortsätter att attrahera lyssnare trots att han inte släppt särskilt många skivor. Senaste åren har han varit aktuell med TV-dokumentären ”Det finns så många vägar”, en bok om albumet ”Sordin” och en låt i TV-serien ”Händelser vid vatten”.